Your Councillors by Political Grouping
Local Councillors are elected by the community to decide how the council should carry out its various activities. They represent public interest as well as individuals living within the ward in which he or she has been elected to serve a term of office.
Councillors stand for election for a political party. Once they are elected, for the purposes of Council business, they may join political groups within the Council.
They have regular contact with the general public through council meetings, telephone calls or surgeries.
Councillors are not paid a salary for their work, but they do receive allowances. By law, all members of the Council are required to complete a declaration of interest form, the details can found by clicking onto the indiviudal Members below.
Information about Councillors
To find your councillor please use the below links:
The Conservative Group
-
Councillor Maurice AlexanderSt James
Conservative and Unionist Party
-
Councillor Chris AmosBurrsville
Conservative and Unionist Party
-
Councillor James CodlingBluehouse
Conservative and Unionist Party
-
Councillor Andrea CossensKirby Cross
Conservative and Unionist Party
-
Councillor Mark CossensKirby-le-Soken & Hamford
Conservative and Unionist Party
Vice-Chairman of the Resources and Services Overview & Scrutiny Committee
-
Councillor Zoe FairleyArdleigh & Little Bromley
Conservative and Unionist Party
-
Councillor Tanya FergusonStour Valley
Conservative and Unionist Party
-
Councillor Chris GriffithsSt James
Conservative and Unionist Party
-
Councillor Carlo GuglielmiLawford, Manningtree & Mistley
Conservative and Unionist Party
Chairman of the Planning Policy & Local Plan Committee; Leader of the Conservative Group
-
Councillor Paul HoneywoodPier
Conservative and Unionist Party
Chairman of the Resources and Services Overview & Scrutiny Committee; Deputy Leader of the Conservative Group
-
Councillor Susan HoneywoodSt Paul's
Conservative and Unionist Party
-
Councillor Daniel LandThorpe, Beaumont & Great Holland
Conservative and Unionist Party
-
Councillor Lynda McWilliamsThe Bentleys & Frating
Conservative and Unionist Party
-
Councillor Mark PlattHomelands
Conservative and Unionist Party
-
Councillor Mick Skeels Jnr.Burrsville
Conservative and Unionist Party
Tendring Independents
-
Councillor Andy BakerEastcliff
Independent
Portfolio Holder for Housing & Planning; Deputy Leader of the Tendring Independents Group
-
Councillor Michael BushThe Oakleys & Wix
Independent
Portfolio Holder for Environment; Vice-Chairman of the Planning Policy & Local Plan Committee and the TCB Garden Community Joint Committee
-
Councillor Carolyn DoyleSt Bartholomew's
Independent
-
Councillor Bernard GoldmanBluehouse
Independent
-
Councillor Sarah NewtonCoppins
Independent
-
Councillor Ann OxleyWalton
Tendring Independents
-
Councillor Gina PlaceyCann Hall
Independent
Portfolio Holder for Partnerships
-
Councillor Adrian SmithSt Bartholomew's
Independent
Vice-Chairman of the Miscellaneous Licensing Sub-Committee
-
Councillor Gemma StephensonSt John's
Independent
-
Councillor Mark StephensonSt John's
Independent
Leader of the Council; Portfolio Holder for Finance & Governance; Leader of the Tendring Independents Group
-
Councillor Geeta SudraCann Hall
Independent
Chairman of the Audit Committee
-
Councillor Bradley ThompsonWest Clacton & Jaywick Sands
Independent
The Labour Group
-
Councillor Garry CalverDovercourt Bay
Labour Party
Vice-Chairman of the Human Resources & Council Tax Committee
-
Councillor Bill DavidsonDovercourt Vines & Parkeston
Labour Party
-
Councillor Maria FowlerDovercourt All Saints
Labour Party
Chairman of the Planning Committee
-
Councillor Ivan HendersonHarwich & Kingsway
Labour Party
Deputy Leader of the Council; Portfolio Holder for Economic Growth, Regeneration & Tourism; Leader of the Labour Group
-
Councillor Jo HendersonDovercourt All Saints
Labour Party
Chairman of the Licensing & Registration Committee and the Miscellaneous Licensing Sub-Committee
-
Councillor Peter KotzCoppins
Labour Party
Portfolio Holder for Assets; Deputy Leader of the Labour Group
-
Councillor Pam MorrisonDovercourt Tollgate
Labour Party
Independent Group
-
Councillor Mick BarryBrightlingsea
Independent
Portfolio Holder for Leisure & Public Realm
-
Councillor Jayne Chapman BEMBrightlingsea
Independent
Chairman of the Human Resources & Council Tax Committee; Leader of the Independents Group
-
Councillor Graham SteadyBrightlingsea
Independent
Chairman of the Community Leadership Overview & Scrutiny Committee; Vice-Chairman of the Audit Committee; Deputy Leader of the Independents Group
-
Councillor Michael TalbotSt Osyth
Independent
Chairman of the Standards Committee
-
Councillor John WhiteSt Osyth
Independent
Vice-Chairman of the Planning Committee
Liberal Democrats
-
Councillor Terence BarrettLawford, Manningtree & Mistley
Liberal Democrats
Vice-Chairman of the Community Leadership Overview & Scrutiny Committee
-
Councillor Matthew BensilumLawford, Manningtree & Mistley
Liberal Democrats
-
Councillor Gary ScottAlresford & Elmstead
Liberal Democrats
Chairman of the Council; Leader of the Liberal Democrats Group
-
Councillor Ann WigginsAlresford & Elmstead
Liberal Democrats
Vice-Chairman of the Licensing & Registration Committee; Vice-Chairman of the Standards Committee; Deputy Leader of Liberal Democrats Group
Tendring Residents' Alliance
-
Councillor Jeff BrayLittle Clacton
Independent
Leader of the Tendring Residents' Alliance Group
-
Councillor Richard EverettFrinton
Independent
-
Councillor Peter HarrisWeeley & Tendring
Independent
Deputy Leader of the Tendring Residents' Alliance Group
Not specified
-
Councillor Dan CaseyWest Clacton & Jaywick Sands
Independent
Vice-Chairman of the Council
-
Councillor Nick TurnerFrinton
Independent