Voting record

 Council, Tuesday, 28th May, 2019 7.30 pm

Item: Election of the Vice-Chairman of the Council for the 2019/2020 Municipal Year

Election of Vice-Chairman 2019/2020 Cllr Bray Proposed:

Motion status:Carried

Voting
CouncillorVote
Councillor Joy Broderick For
Councillor Peter Cawthron For
Councillor Chris Amos For
Councillor Jeff Bray For
Councillor Garry Calver Against
Councillor Alan Coley For
Councillor Jayne Chapman Against
Councillor John Chittock For
Councillor Anne Davis Against
Councillor Zoe Fairley For
Councillor Gary Scott Against
Councillor Alex Porter For
Councillor Neil Stock OBE For
Councillor Daniel Land For
Councillor Graham Steady Against
Councillor Michael Talbot Against
Councillor Delyth Miles Against
Councillor Mick Skeels For
Councillor John White Against
Councillor Nick Turner For
Councillor Lynda McWilliams For
Councillor Ivan Henderson Against
Councillor Maria Fowler Against
Councillor Jo Henderson Against
Councillor Mark Stephenson Against
Councillor Chris Griffiths For
Councillor Kanagasundaram King For
Councillor Colin Winfield For
Councillor Mary Newton For
Councillor Paul Honeywood For
Councillor Valerie Guglielmi For
Councillor Carlo Guglielmi For
Councillor Michael Bush Against
Councillor Maurice Alexander For
Councillor Susan Honeywood For
Chairman's Casting Vote For
Councillor Ann Wiggins Against
Councillor James Codling For
Councillor Mick Barry Against
Councillor Gina Placey Against
Councillor Pam Morrison Against
Councillor Bill Davidson Against
Councillor Paul Clifton Against
Councillor Fiona Knowles Against
Councillor Gemma Stephenson Against
Councillor Peter Harris Against
Councillor Dan Casey Against
Councillor Nicola Overton For
Councillor Terry Allen Against

Election of Vice-Chairman 2019/2020 Cllr Casey Proposed:

Motion status:Rejected

Voting
CouncillorVote
Councillor Terry Allen For
Councillor Nicola Overton Against
Councillor Dan Casey For
Councillor Peter Harris For
Councillor Gemma Stephenson For
Councillor Fiona Knowles For
Councillor Paul Clifton For
Councillor Bill Davidson For
Councillor Pam Morrison For
Councillor Gina Placey For
Councillor Mick Barry For
Councillor James Codling Against
Councillor Ann Wiggins For
Chairman's Casting Vote Against
Councillor Susan Honeywood Against
Councillor Maurice Alexander Against
Councillor Michael Bush For
Councillor Carlo Guglielmi Against
Councillor Valerie Guglielmi Against
Councillor Paul Honeywood Against
Councillor Mary Newton Against
Councillor Colin Winfield Against
Councillor Kanagasundaram King Against
Councillor Chris Griffiths Against
Councillor Mark Stephenson For
Councillor Jo Henderson For
Councillor Maria Fowler For
Councillor Ivan Henderson For
Councillor Lynda McWilliams Against
Councillor Nick Turner Against
Councillor John White For
Councillor Mick Skeels Against
Councillor Delyth Miles For
Councillor Michael Talbot For
Councillor Graham Steady For
Councillor Daniel Land Against
Councillor Neil Stock OBE Against
Councillor Alex Porter Against
Councillor Gary Scott For
Councillor Zoe Fairley Against
Councillor Anne Davis For
Councillor John Chittock Against
Councillor Jayne Chapman For
Councillor Alan Coley Against
Councillor Garry Calver For
Councillor Jeff Bray Against
Councillor Chris Amos Against
Councillor Peter Cawthron Against
Councillor Joy Broderick Against